naslovnica

 
ISSN 2232-9080

broj 4, prosinac 2012. 

 


 


Riječ urednice

Izašao je i IV. broj našeg časopisa.      

Urednica 


PROJEKT NOVA LUKA ZADAR – LUKA GAŽENICA

Mladen Šparavec, ing. građ. 
STRABAG d.o.o., Zagreb     

Sažetak: Sudionici u izgradnji nove luke Zadar – Luke Gaženica su:
Naručitelj: Lučka Uprava Zadar;  Investicijske banke: EIB, Njemačka razvojna banka KfW; Nadzor: INSTITUT IGH d.d.; Izvođač: STRABAG AG, Koln; Projektanti: INSTITUT IGH d.d. – PC RIJEKA, RIJEKAPROJEKT d.o.o., MARINA PROJEKT d.o.o., OPUSGEO d.o.o.;
Faze izgradnje su: I FAZA – zemljani radovi; II FAZA - izgradnja obalnih konstrukcija, infrastrukture terminalskih površina i prilaznih cesta sa pripadajućom infrastrukturom; IIIa FAZA - ozelenjivanje i hortikulturno uređenje i IIIb FAZA - izgradnja zgrade terminala i pratećih sadržaja. Tehnologija rada: Predmetne radove karakterizira masivnost zahvata i linijska proizvodnja.  

Ključne riječi: sudionici u izgradnji, faze izgradnje, tehnologija rada, luka Gaženica        

cijeli rad


HIDROLOŠKA ANALIZA RIJEKE TOPALE OPĆINA POSUŠJE  

mr. sc. Tatjana Džeba, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru      

Sažetak: Vodotok Topala je smješten unutar hidrografske mreže sliva Ričine, koji pripada pojasu  središnjeg dinarskog krša. Kroz rad se primjenom osnovnih hidroloških obrada i uz relativno kratke i nepotpune vremenske serije, pokušalo doći do podatka o velikim vodama za potrebe regulacije korita rijeke Topale od Brane Rastovača do spoja s rijekom Ričinom. Pošto mjerenja ne postoje, do veličine vodnih valova je bilo moguće doći samo indirektnim putem, primjenom neke od postojećih empirijskih metoda. Primijenjena je SCS metoda koja se koristi modelom sintetičkog jediničnog hidrograma koji se zasniva na ovisnosti ključnih parametara hidrograma (vremena podizanja, maksimalne protoke i vremena opadanja ili recesije) o fizičko-geografskim karakteristikama sliva i trajanju kiše. 
Primjenom SCS metode, a respektirajući navedeno, kao mjerodavna velika voda za dimenzioniranje korita Topale na dionici od brane Rastovača do ušća u Ričinu je usvojen protok od 14 m3/s. Ovakvo rješenje u potpunosti uvažava postojeće kapacitete evakuacijskih objekata na brani te je istovremeno i dovoljno fleksibilno, jer praktično omogućava ispuštanje vode iz akumulacije Rastovača kroz oba ispusta u svim uvjetima, dakle, neovisno o ispunjenosti korita Topale na nizvodnoj dionici, budući je projektirana protočnost veća od kapaciteta oba ispusta i 100 godišnje velike vode nizvodne dionice Topale.   

Ključne riječi: sliv, krš, regulacija, hidrološka analiza, SCS metoda, mjerodavan protok         

cijeli rad


ANALIZA PROPUSNE MOĆI I IDEJNO RJEŠENJE RASKRIŽJA „DRVENI MOST“ U ZENICI  

doc. dr. sc. Ivan Lovrić, dipl. ing. građ. 
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru
Marko Bošnjak, magistar građevinarstva
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru      

Sažetak: Kroz ovaj rad izvršena je analiza raskrižja „Drveni most“ u gradu Zenici. Na temelju postojećeg prometnog opterećenja, te planiranih rekonstrukcija na makro nivou cestovne gradske mreže izvršena je prognoza prometnog opterećenja za plansko razdoblje do 2020. godine. Za slučaj postojećeg i planiranog prometnog opterećenja je provedena analiza propusne moći, te temeljem provedenih analiza istražena optimalna varijanta rekonstrukcije raskrižja s aspekta građevinsko-prometnog kriterija. Usvojena varijanta jest jednotračni rotor koji je projektiran na razini idejnog rješenja.   

Ključne riječi: analiza propusne moći, prometno opterećenje, optimalna varijanta, jednotračni rotor        

cijeli rad


EKSPERIMENTALNA ISTRAŽIVANJA PREDNAPETIH KROVNIH NOSAČA     

dr. sc. Radoslav Markić, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru
prof. dr. sc. Jure Radnić, dipl. ing. građ.
Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu
izv. prof. dr. sc. Alen Harapin, dipl. ing. građ.
Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu
Nikola Grgić
, dipl. ing. građ.
Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu       

Sažetak: Izvršena su eksperimentalna ispitivanja utjecaja odnosa klasične i prednapete armature na ponašanje više tipova betonskih nosača do sloma. U radu su prikazani samo rezultati ispitivanja krovnog T nosača, izrađenog od betona visoke čvrstoće. Pri tome su za svaki inkrement opterećenja mjereni pomaci, pukotine u betonu, naprezanja u betonu na gornjem pojasu, naprezanja u klasičnoj armaturi donjeg i gornjeg pojasa te naprezanja u prednapetoj armaturi u sredini nosača. Na temelju dobivenih rezultata, izvedeni su zaključci o ponašanju nosača u graničnim stanjima nosivosti i uporabljivosti, u ovisnosti o odnosu klasične i prednapete armature.    

Ključne riječi: eksperiment, betonski nosač, klasična armatura, prednapeta armatura, slom        

cijeli rad


STATIČKI PRORAČUN NOVE CRKVE U NEUMU

izv. prof. dr. sc. Mladen Glibić, dipl. ing. građ. 
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru
Mato Raič, magistar građevinarstva 
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru

Sažetak: Objekt se nalazi u Neumu, u IX MCS zoni, i 3. klimatskoj zoni. Dopuštena nosivost tla je 300 KN/m2. Teren na kojem se nalazi objekt je u nagibu, a samim time su temelji kaskadni. Objekt je takvog oblika da ima isturenih i izlomljenih dijelova, ali je u suštini pravokutnog oblika. Tlocrtne dimenzije objekta su 26.60 m x 17.10 m, ukupna visina objekta od nivoa temelja do vrha je 25.7 m. Svi krovovi su dvostrešni s nagibom od 21°. Nosiva konstrukcija objekta je skelet armiranobetonski zidovi, grede, stupovi i ploče. Vertikalne terete koji su sukladni teretima za velika okupljanja ljudi i horizontalna (seizmičke) sile, preuzima cijela prostorna konstrukcija, odnosno njezini konstruktivni elementi ovisno o krutostima. Svi zidani zidovi u statičkom i dinamičkom smislu tretiraju se kao zidovi ispune.   

Ključne riječi: Diplomski rad, crkva u Neumu, potres po EC8

cijeli rad


VARIJANTA IZVEDBE ČELIČNOG MOSTA U GABELI   

doc. dr. sc. Vlaho Akmadžić, dipl. ing. građ. 
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru
Miše Maslać, magistar građevinarstva 
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru     

Sažetak: Rad se sastoji od dva dijela. Prvi dio je opis starog mosta u Gabeli, što uključuje način izgradnje pojedinih dijelova mosta, opis konstruktivnih dijelova te stanje u kojem se danas taj most nalazi. U drugom dijelu je napravljena varijanta rešetkastog mosta koji bi služio za cestovni promet s jednim prometnim trakom. Poprečni raspon i ukupni raspon između osi upornjaka, kao i raspon između upornjaka i srednjeg stupa, su ostali istih izmjera, dok je lučni glavni nosač, zamijenjen rešetkastim nosačem sa dva tipa ispune: modificirane Warrenove sa vertikalama  i klasične Warrenove ispune bez vertikala. Spojeve u zakovanoj izvedbi smo zamijenili vijcima. Za rešetkastu varijantu sa Warrenovom ispunom, urađen je proračun temelja gdje smo imali zbog loših karakteristika tla, temeljenje na pilotima kod upornjaka i slučaj plitkog temelja kod  srednjeg stupa mosta. Proračun je proveden po HRN EN 1997-1:2007.    

Ključne riječi: rešetkasta varijanta, spojevi u zakovanoj izvedbi, lučni rešetkasti most, stari most   

cijeli rad


ZAŠTITA GRAĐEVNE JAME PILOTNOM STIJENKOM     

doc. dr. sc. Maja Prskalo, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru
Vedran Nižić, magistar građevinarstva
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru     

Sažetak: U okviru ovog rada definirana je zaštita građevinske jame  kako bi se ostvarili uvjeti za izvođenje konstrukcije objekta i spriječilo slijeganje okolnog tla na kojemu je temeljen susjedni objekt. Prema projektnim elementima, predviđa se izrada dviju podzemnih etaža, a s obzirom na neposrednu blizinu susjednog objekta (nadogradnja postojećeg), nužna je zaštita građevne jame uz vertikalnu denivelaciju. Najveća dubina iskopa je 8,10 m od kote temelja postojećeg objekta.  Potporna konstrukcija je izračunata ručnim postupkom prema standardima Eurocode-a 2 i 7 i programskim paketom GEO5, točnije potprogramom SHEETING CHECK, koji omogućava provjera stabilnosti stjenke, te daje momente i sile koje djeluju na stjenku (zid od pilota).    

Ključne riječi: građevna jama, zid od pilota, EC 7, Geo 5

cijeli rad


UTJECAJ ZIDOVA ISPUNE NA PONAŠANJE OKVIRNIH KONSTRUKCIJA PRI SEIZMIČKOM OPTEREĆENJU

doc. dr. sc. Mladen Kožul, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru
Katarina Raspudić, magistar građevinarstva
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru     

Sažetak: U radu su korištena tri modela: model bez ispune, model bez ispune u prizemlju te model s ispunom. Za sva tri navedena modela rađene su tri varijacije krutosti ispune, te se pratio njihov utjecaj na ponašanje okvirne konstrukcije. Statički proračun modela proveden je pomoću programskog paketa Tower 6.0, na 3D modelu, za sva tri modela i određene varijante krutosti. Na osnovu promatranih pomaka vrha okvira i potrebne količine armature dokazana je tvrdnja da zidana ispuna povećava čvrstoću, krutost i ukupnu duktilnost, te kapacitet disipacije seizmičke energije.   

Ključne riječi: okvirna konstrukcija, seizmičko opterećenje, zidovi ispune, krutost, duktilnost        

cijeli rad


IDEJNO RJEŠENJE GLAVNE VODOVODNE MREŽE NASELJA OSOVA I VINIŠTE (OPĆINA ŽEPČE)   

doc. dr. sc. Željko Rozić, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru
Katarina Ravnjak, magistar građevinarstva
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru     

Sažetak: Područje naseljenih mjesta Osova i Vinište nema organiziranu opskrbu vodom i veoma je siromašno prirodnim izvorima pitke vode. Jedino moguće rješenje za ova naselja je dovođenje vode s drugog područja (s vodoopskrbnog sustava općine Žepče ili s vodoopskrbnog sustava općine Zavidovići). U ovom radu nastojalo se na razini idejnog rješenja razmotriti mogućnost rješavanja vodoopskrbe gore spomenutih naselja s oba sustava i provedenom tehno ekonomskom analizom predložiti povoljnija varijanta.   

Ključne riječi: Vodoopskrba, tehno-ekonomska analiza, hidraulički proračun, interna stopa rentabilnosti, optimalizacija      

cijeli rad


ODREĐIVANJE PODRUČJA I INTENZITETA PROCJEĐIVANJA U LIJEVOM ZAOBALJU BRANE HIDROELEKTRANE MOSTAR
 

mr. sc. Mirna Raič, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru      

Sažetak: Hidroelektrana Mostar, kao posljednje nizvodno postrojenje projekta Srednja Neretva izgrađena je s namjenom da u pogonskoj sprezi s radom HE Salakovac vrši izravnanje protoka u nizvodnom toku rijeke Neretve. Od podzemnih objekata na ovoj hidroelektrani, pored ostalih, izvedena je kombinirana protufiltracijska dijafragma. Oko čela dijafragme se formiraju  značajni gradijenti razine podzemnih voda s povećanim brzinama tečenja. Na okolnom prostoru, oko nasipa i dijafragme, ima naznaka filtracijskih deformacija tla, te razvoja dominantnih pravaca strujanja podzemnih voda, što je potvrđeno ispitivanjima koja su provođena u različitim periodima. Ovaj rad je rezultirao s određivanjem dominantnih pravaca tečenja u lijevom zaobalju HE Mostar, u cilju određivanja količina voda koje se procjeđuju, kao i njihovog utjecaja na stabilnost tla. Analiza strujanja je urađena koristeći program FEFLOW, gdje su dobiveni rezultati verificirani rezultatima izmjerenim na terenu. Model je dao rezultate s neznatnim odstupanjima. Zaključeno je kako je prostorni model pogodan za daljnja istraživanja i analize i može naći primjenu kako kod monitoringa strujanja podzemnih voda na području, tako i kod analize rizika od pronosa zagađenja u podzemlju lijevog zaobalja HE Mostar.   

Ključne riječi: hidroelektrana Mostar, dijafragma, tečenje podzemnih voda, FEFLOW, 3D model        

cijeli rad

 
impressum

arhiva

       

webmaster