naslovnica

 
ISSN 2232-9080

broj 9, lipanj 2015. 

 


 


Riječ urednice

IX. broj e-Zbornika elektroničkog zbornika radova Građevinskog fakulteta posvećen je II simpoziju   "Hercegovina- zemlja kamena", koji je održan u Posušju od 18-20.6. ove godine. Građevinski fakultet je i ovaj put jedan od suorganizatora Simpozija. Osnovna tematika je ostala ista - arhitektonsko građevni kamen: njegova povijest, primjena, razvoj istraživanja.... Svjesni činjenice kako živimo i djelujemo u kršu, nije moguće ne govoriti o kršu i kamenu,  njegovoj ljepoti i primjeni. Stoga se veselimo novim spoznajama o kamenu Hercegovine, kao posebice važnom prirodnom resursu ali isto tako i o kulturno povijesnoj baštini ovoga područja. Svi radovi sa Simpozija u cijelosti će biti objavljeni u tiskanom Zborniku radova  "Hercegovina- zemlja kamena", u nakladi Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru.          

Urednica

 


KAMEN ZA INTERIJERE S POSEBNIM OSVRTOM NA PRIMJENU AUTOHTONOG HERCEGOVAČKOG KAMENA

Vedran Žderić, mag. ing. građ.
mr. sc. Krešimir Šaravanja, dipl. ing. građ.
„IGH“ d.o.o. Mostar i Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru
Frano Oreč, dipl. ing. rud.   

Sažetak: Uporabna i estetska vrijednost kamena ovisi o samoj vrsti, podneblju i namjeni za koju se koristi. Izvrstan za primjenu u interijeru i eksterijeru, kamen će vizualno obogatiti svaki prostor. Način primjene kamena, kao i konačna obrada, ovisi o ukusima, potrebama i financijskim mogućnostima investitora.
Za razliku od klasičnog načina primjene kamena kao nosivog elementa, ili u vrlo debelim pločama za oblaganje, u suvremenom graditeljstvu kamen služi uglavnom kao ukrasno-zaštitna obloga nosive konstrukcije izvedene od drugih gradiva. Suvremene tehnike obrade i ugradnje otvorile su nova polja primjene, ali i učinile vrhunski obrađen kamen dostupnim širem krugu korisnika.
U ovom radu govori se o primjeni kamena u interijerima. Naglasak je kamenu eksploatiranom na području Hercegovine, koja je stoljećima prepoznatljiva po svom autohtonom kamenu.     

Ključne riječi: arhitektonsko-građevni kamen, prirodni kamen, Hercegovina, kamen „osoje“, kamen „kljenak“, kamen „gabro“

cijeli rad


TEHNIČKA VRIJEDNOST KAMENA HERCEGOVINE - TEHNIČKI KAMEN ZA PROIZVODNJU GRAĐEVINSKIH MATERIJALA I INDUSTRIJSKIH PROIZVODA   

izv. prof. dr. sc. Azra Kurtović, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sarajevo Univerzitet u Sarajevu       

Sažetak: Ležišta građevinskih materijala čine ležišta nemetalnih mineralnih sirovina, koja se koriste kao glavna, prateća ili samo kao dodaci za dobijanje različitih građevinskih materijala.
Danas kamen predstavlja materijal koji se koristi u ogromnoj razmjeri, te se njegova godišnja potrošnja u svijetu izražava u hiljadama miliona tona.
Kamen dobijen iz čvrstih stijenskih masa u kamenolomu koristi se kao: građevinski materijal u obliku građevinskog (tehničkog i arhitektonsko-građevinskog) kamena; osnovna sirovina za proizvodnju raznih vrsta građevinskih materijala; osnovna sirovina ili sirovinska komponenta za proizvodnju raznih industrijskih proizvoda; topitelj pri raznim metalurškim procesima proizvodnje željeza i drugih metala.     

Ključne riječi: nemetalne mineralne sirovine, tehnički kamen, građevinski materijali            

cijeli rad


ISPITIVANJE FIZIČKIH I MEHANIČKIH KARAKTERISTIKA ZA ZIDANE KONSTRUKCIJE
  

prof. dr. sc. Zlatko Langof, dipl. ing. građ.        

Sažetak: U svim slučajevima nove izgradnje ili rekonstrukcije zidanih konstrukcija, potrebno je raspolagati sa podacima o fizičkim i mehaničkim svojstvima materijala. Materijali koji se koriste kod zidanih konstrukcija su kamen, malteri, razne ispune, opeke, a često i kombinacija ovih materijala. Za manje građevine ove podatke možemo usvojiti na bazi komparativnih iskustava, međutim, za veće moramo izvršiti određena ispitivanja. Vrsta i obim ispitivanja također zavise od karaktera objekta, te tako za jednostavnije slučajeve koristimo standardne metode ispitivanja, a za složene objekte, koristimo i neka nestandardna, odnosno, usmjerena ispitivanja. U ovom radu daje se pregled osnovnih vrsta standardnih ispitivanja, i nekih nestandardnih, koja su provedena za Stari most u Mostaru i Gradsku vijećnicu u Sarajevu.     

Ključne riječi: standardne i nestandardne metode, zidane konstrukcije      

cijeli rad


CRKVA U BLAGAJU  

doc. dr. sc. Amira Galić, dipl. ing. geol.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru
prof. dr. sc. Maja Prskalo, dipl.ing.građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru
prof. dr. sc. Mladen Glibić, dipl.ing.građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru        

Sažetak: Župna crkva Presvetog Trojstva u Blagaju kroz svoju povijest preživjela je tri rata. Ozbiljnije je stradala u Domovinskom ratu, kad su uništene unutarnje i vanjske fasade, krov, oltarište, tavan, zvonik, prozori, vrata, sakristija, pod, električne instalacije itd. Uz crkvu potpuno je uništena i župna kuća koja datira iz 1911. godine. Obnova je trajala od 2010.-2013.g. Rad govori o karakteristikama crkve i njenog geološkog okruženja, jer je ovaj vjerski objekt, kao i većina njih iz tog vremena, izgrađen od najkvalitetnijeg prirodnog građevinskog materijala koji se mogao pronaći u blizini lokacije, a to je u ovom slučaju kamenolom Mukoša. Opisane su značajke geološke građe lokaliteta crkve i kamenoloma, kao i najvažnije karakteristike tenelije i miljevine. U završnom dijelu detaljno je objašnjena konstrukcija ove jednobrodne crkve koja se pruža u pravcu sjeverozapad – jugoistok.      

Ključne riječi: crkva, obnova, geološka građa, tenelija i miljevina         

cijeli rad


PALEONTOLOŠKA OBILJEŽJA MEZOZOJSKIH I PALEOGENSKIH VAPNENACA U ZAPADNOJ HERCEGOVINI KAO ZNAČAJNI I JOŠ UVIJEK NEPREPOZNATI ELEMENT DEKORATIVNOSTI A-G KAMENA
    

mr. sc. Goran Glamuzina, dipl. ing. geol.
J.P. Elektroprivreda HZ-HB
Josip Marinčić, dipl. ing. geol.
J.P. Elektroprivreda HZ-HB         

Sažetak: U radu je prikazan osvrt na potencijalnost fosilifernih mezozojskih i paleogenskih vapnenaca pojedinih dijelova zapadne Hercegovine kao dekorativnog AG-kamena, koji zasada kao takvi još uvijek nisu dovoljno prepoznati. Iznijeti su opisi i prikazi donjojurskih, gornjojurskih, gornjokrednih rudistnih te paleogenskih, eocenskih vapnenaca s najreprezentativnijim oblicima makrofosila, temeljem čega su dana najpotencijalnija područja mogućeg iskorištavanja ovih stijena kao dekorativnog AG-kamena.      

Ključne riječi: gredni most, gradnja mosta, tehnologija izvođenja        

cijeli rad


SREDNJOVJEKOVNA NEKROPOLA STEĆAKA KARASOVICE
  

Vedrana Tutiš, mag. arheologije i engleskog jezika i književnosti
Stanislav Vukorep  

Sažetak: Nekropola stećaka Karasovice se nalazi u neumskom zaleđu, mjestu pod imenom Hutovo. Samo mjesto kao i šire područje Popova polja je bogato arheološkim nalazima i lokalitetima. Nekropola Karasovice je smještena na prapovijesnom tumulu i uključuje 7 stećaka u obliku ploča i sanduka od kojih je njih 5 ukrašeno. Na najistaknutijem spomeniku se nalazi prikaz pet figura, odnosno 3 žene i 2 muškarca koji imaju mač o pojasu. Spomenici su dobro obrađeni ali i dosta oštećeni i pomicani. Nekropola je obrasla raslinjem i vegetacijom a postoji nekoliko vanjskih uzroka koji su utjecali na oštećenje spomenika, uključujući vodu, mikroorganizme te crnu koru. Da bi se spriječio i usporio daljni proces propadanja potrebna je hitna konzervacija i restauracija spomenika nekropole.      

Ključne riječi: Karasovice, nekropola stećaka, Hutovo, srednji vijek, konzervacija, kulturno dobro   

cijeli rad


GEOTEHNIČKE KARAKTERISTIKE TERENA I PRORAČUN DOZVOLJENE NOSIVOSTI NA LOKACIJI MOSTA br. 3, AUTOCESTA ZVIROVIĆI – POČITELJ
    

doc. dr. sc. Zlatan Talić, dipl. ing. građ.
Divel d.o.o. Sarajevo
prof. dr. sc. Đenari Ćerimagić, dipl. ing. geol.
Građevinski fakultet Univerziteta u Sarajevu       

Sažetak: U radu je dan osvrt na geotehničke karakteristike terena na lokaciji mosta br. 3 na autocesti Zvirovići – Počitelj.
Također je dan i prijedlog temeljenja objekata za svaki stub, kao i proračunate dozvoljenje nosivosti.      

Ključne riječi: geotehničke karakteristike, temeljenje, dozvoljena nosivost  

cijeli rad


STATISTIČKA ANALIZA I 3D MODELIRANJE PARAMETARA KVALITETA UGLJA NA PRIMJERU ISTRAŽIVANJA ISTOČNOG DIJELA LEŽIŠTA PK “VRTLIŠTE”

Nermin Taletović, dipl. ing. geol.
Rudarski institut d.d Tuzla
Jasmin Isabegović, dipl. ing. geol.
Rudarski institut d.d Tuzla
mr. sc. Azra Avdić, dipl. ing. geol.
Rudarski institut d.d Tuzla
dr. sc. Almir Šabović, dipl. ing. geol.
Rudarski institut d.d Tuzla         

Sažetak: Ovaj rad prikazuje osnovne rezultate provedene statističke analize nekoliko kvalitativnih parametara uglja dobivenih iz kreiranog 3d modela ležišta. Analizirani su rezultati ranijih i novih istraživanja na ležištu mrkog uglja u okviru PK “Vrtlište”. U radu je dat kratak osvrt na primjenjenu metologiju modeliranja i analize rezultata za što su korišteni moderni softwerski alati. Rezultati provedene analize su prikazani tabelarno i grafički, te date informacije o značaju provedenih ispitivanja za očekivana buduća istraživanja ali i rad budućeg bloka 8 Termoelektrane Kakanj.     

Ključne riječi: ugalj, modeliranje, statistika        

cijeli rad


IZRADA STATIČKOG PROJEKTA STUDENTSKOG DOMA
    

prof. dr. sc. Mladen Glibić, dipl. ing. građ.
Ivana Jelčić, mag. građ.       

Sažetak: Predmet rada je Studentski dom koji je smješten u Mostaru. Objekt se nalazi u VIII MCS zoni, zoni vjetra III i I. klimatskoj zoni. Dopuštena nosivost tla je 250 kPa. Objekt je takvog oblika da ima isturenih i izlomljenih dijelova, ali je u suštini pravokutnog oblika. Osnovne tlocrtne dimenzije objekta su: 34.65 m × 21.85 m. Ukupna visina objekta od nivoa temelja do vrha je 23.08 m, a katnost objekta je Suteren + Prizemlje + 4 Kata + Potkrovlje. Konstruktivna visina suterena je 3.08 m, Prizemlja 3,52 m, katova 3,04 m.      

Ključne riječi: diplomski rad, projekt konstrukcije zgrade, studenski dom „Hrvoje“  

cijeli rad


GEOTEHNIČKA ISTRAŽIVANJA STIJENSKE MASE ZA POTREBE PROJEKTIRANJA KRUŽNOG RASKRIŽJA NA ULAZU U PROZOR
 

Vinko Bilopavlović, dipl. ing. geol.
Integra-konzalting u građevinarstvu Mostar
Danijela Ljubić, dipl. ing. građ.
Integra-konzalting u građevinarstvu Mostar      

Sažetak: U okviru projekta rekonstrukcije magistralne ceste M16.2, dionica Prozor - Jablanica, potez od km 39+900 do km 40+800, izdvojen je dio inženjerskogeoloških i geomehaničkih istraživanja, koji se odnose samo na kružno raskrižje na ulazu u grad Prozor. Ovaj rad sadrži kratak prikaz geološke građe, hidrogeološke odnose litoloških članova i inženjerskogeološke i geomehaničke karakteristike stijena i tla. Na terenu je izvršeno je inženjersko-geološko kartiranje, koje je prikazano na karti mjerila 1:1.000. Sukladno Programu istraživanja kartiranje je izvedeno u pojasu od 200 m na terenu gdje je to bilo moguće, obzirom da su se pojavile prateće poteškoće na pojedinim lokacijama zbog vrlo teških terenskih uvjeta, pa su pojedina mjesta jednostavno nepristupačna. Inženjerskogeološka slika terena upotpunjena je sa nekoliko karakterističnih fotografija. Kod izvođenja geotehničkog istražnog bušenja i laboratorijskih ispitivanja primijenjeni su odgovarajući propisi i standardi, a inženjerskogeološki radovi i obrada rezultata istraživanja rađeni su prema preporukama Međunarodnog društva za mehaniku stijena.      

Ključne riječi: geotehnička istraživanja, stijenska masa      

cijeli rad

 
impressum

arhiva

       

webmaster