naslovnica

 
ISSN 2232-9080

broj 8, prosinac 2014. 

 


 


Riječ urednice

Objavljen je i osmi broj e-zbornika, elektroničkog zbornika radova Građevinskog fakulteta. I ovaj broj, jednako kao i prethodni, nastao je kao rezultat prezentacije znanstvenih sati, znanstvenih i stručnih radova nastavnika i studenata ovog fakulteta, kao i naših kolega iz prakse. Područja iz kojih su objavljeni radovi su betonske i nosive konstrukcije, željeznice, geotehnika, hidrotehnika, metalne konstrukcije i dr.
Zahvaljujem svima koji su doprinijeli  objavljivanju osmog broja i ujedno vas pozivam na daljnju suradnju.          

Urednica

 


ODREĐIVANJE EKOLOŠKI PRIHVATLJIVOG PROTOKA NA MJERNOM PROFILU NERETVA-ŽITOMISLIĆI

doc. dr. sc. Gordan Prskalo, dipl. ing. građ.
Danijel Bevanda, mag. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru       

Sažetak: Tema ovoga rada je određivanje ekološki prihvatljivog protoka na mjernom profilu Neretva-Žitomislići na temelju podataka mjerenja protoka od 1926. do 1954. godine. U prvom dijelu rada daju se osnovne značajke sliva rijeke Neretve i mjernog profila Neretva-Žitomislići, te Pravilnika o načinu određivanja ekološki prihvatljivog protoka. U drugom je dijelu urađen proračun ekološki prihvatljivog protoka prema navedenom Pravilniku i to za I nivo procjene kao i proračun prema Zakonu o vodama. Na kraju u zaključku dana je usporedba ova dva proračuna.     

Ključne riječi: Ekološki prihvatljiv protok, rijeka Neretva, mjerni profil Neretva-Žitomislići, Pravilnik o načinu određivanja ekološki prihvatljivog protoka, Zakon o vodama           

cijeli rad


IZRADA PROJEKTA KONSTRUKCIJE CRKVE U CIMU   

prof. dr. sc. Mladen Glibić, dipl. ing. građ.
Marko Marić, mag. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru        

Sažetak: Katolička crkva Svetog Marka i Luke je smještena u Mostaru, župa Cim-Ilići. Objekt se nalazi u uvjetima VIII. zone stupnja seizmičkog inteziteta prema MCS ljestvici, s računskim ubrzanjem tla ag=0.2*g. U potpunosti je izložen djelovanju vjetra, inteziteta i karakteristika III. zone, propisanih prema Eurocode propisima. Objekt se nalazi na 101.90 m.n.v. i pripada mediteranskoj klimatskoj zoni prema kojoj je i usvojena karakteristična vrijednost opterećenja od snijega na tlo. Maksimalna vrijednost dopuštene nosivosti tla je 385 kPa i ona se odnosi na temeljno tlo ispod zvonika, dok je vrijednost dopuštene nosivosti tla ispod temeljnih traka 140 kPa. Prvotni geomehanički uvjeti za temeljenje bili su izrazito nepovoljni zbog degradiranog tla i podzemnih voda. Problem podzemnih voda je riješen drenažnim sustavom dok je degradirani sloj tla u potpunosti zamijenjen slojem šljunka debljine 30 cm.     

Ključne riječi: crkva, konstrukcija, izvođenje, armatura           

cijeli rad


*IZVEDBA PILOTA I ZIDOVA DIJAFRAGME OD SAMOZBIJAJUĆEG BETONA
  

mr. sc. Donka Wurth, dipl. ing. građ.
dr. sc. Sonja Zlatović, dipl. ing. građ.
mr. sc. Petar Adamović, dipl. ing. građ.
Tehničko veleučilište u Zagrebu        

Sažetak: U posljednje vrijeme u Zagrebu je izgrađeno nekoliko stambenih i poslovnih objekata "Top-Down" metodom, a izvedeni zidovi dijafragme su zidovi buduće garaže. Zidovi su manje ili više hrapavi, međutim,ponegdje je u ziduvidljivoprocurivanje podzemne vodena mjestima lošeg spoja dijelova ab konstrukcije ili zbog nedovoljne kvalitete betona u samoj dijafragmi. Dijafragma i piloti koji se izvode na mjestu,betoniraju se uz pomoć kontraktor postupka, pri kojemu često dolazi do problema: segregacije betona ili pojavljivanja proslojakatlazbog prekida u betoniranju. Ovi bi problemi bili izbjegnuti primjenom samozbijajućeg betona(Self-compactingconcrete, SCC). SCC je relativno nova vrsta betona koja se godinama primjenjuje u svijetu kod izvođenja betonskih elemenata: to je beton koji sam teče i ugrađuje se u oplatu pod utjecajem vlastite težine, bez dodatnog vibriranja. Primjena ove vrste betona najvažnija je kod zahtjevnih gusto armiranih presjeka, kod sanacija, u tunelogradnji, te postupka ugradnje betona kontraktorom. Uporabom samozbijajućeg betona koji ima gustu, kohezivnu strukturu betona, moguće je smanjiti defekte lošeg betona u zidovima dijafragmi i pilota.     

Ključne riječi: samozbijajući beton (SCC), kontraktor postupak, "Top-Down" metoda, zidovi dijafragme, piloti        

cijeli rad


REKONSTRUKCIJA ŽELJEZNIČKE PRUGE NA DIONICI ČELEBIĆI–ČAPLJINA (DRŽAVNA GRANICA)  

Katja Raič, dipl. ing. građ.
Swietelsky d.o.o.        

Sažetak: U ovom radu prikazat će se tehnologija izvođenja radova na projektu rekonstrukcija željezničke pruge dionice Čelebići–Čapljina (drž. granica) koja se nalazi na dijelu pruge Sarajevo–Čapljina.
Pruga Sarajevo–Čapljina izgrađena je i puštena u promet 1966. godine kao jednokolosiječna pruga. Navedena je pruga dio Paneuropskog koridora Vc, koji spaja Budimpeštu-Osijek-Sarajevo-Ploče. Pruga je bitna jer predstavlja glavni južni izlaz za izvoz iz BiH i uvoz u BiH. Elektrifikacija kontaktne mreže uvedena je 1969. godine s naponom od 25 kV i 50 Hz. Predviđeni redoviti ciklus za rekonstrukciju željezničke pruge iznosi 20-25 godina. Na spomenutoj dionici nije obavljena rekonstrukcija od datuma izgradnje.      

Ključne riječi: rekonstrukcija, željeznička pruga, gornji ustroj pruge, tehnologija izvođenja radova         

cijeli rad


IDEJNO RJEŠENJE ARMIRANOBETONSKOG GREDNOG MOSTA – GRADNJA PROJEKTIRANOG MOSTA    

mr. sc. Goran Šunjić, dipl. ing. građ.
Stipe Majdandžić, prvostupnik građevinarstva
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru          

Sažetak: Tema ovog rada je idejno rješenje armiranobetonskog grednog mosta, nosivog rasponskog sklopa od armirano-betonske ploče. U sklopu ovog rada sadržan je tekstualni i grafički dio, te statički proračun.
Grafički dio rađen je u AutoCAD-u i sadrži nacrte: normalnog poprečnog presjeka, uzdužnog presjeka mosta, pogled na most, osnovu s tlocrtom mosta, detalje upornjaka i stupova te nacrt usvojene armature u poprečnom presjeku mosta. Statički proračun rađen je u programu ''Tower 3D model builder'', a proračun se sastoji od analize opterećenja, dimenzioniranja ploče, te usvajanja armature u tri kritična poprečna presjeka. Prikazani su načini gradnje te tehnologije izgradnje mostova.      

Ključne riječi: gredni most, gradnja mosta, tehnologija izvođenja        

cijeli rad


REZULTATI GEODETSKIH OSMATRANJA KARAKTERISTIČNE ZONE SLIJEGANJA NA SOLNOM LEŽIŠTU U TUZLI ANALIZIRANIH KROZ 3D MODELE U POSTEKSPLOATACIJSKOM RAZDOBLJU

Nermin Taletović, dipl. ing. geol.
Jasmin Isabegović, dipl. ing. geol.
mr. sc. Azra Avdić, dipl. ing. geol.
dr. sc. Almir Šabović, dipl. ing. geol.
Rudarski institut d.d Tuzla  

Sažetak: Kroz ovaj rad izvršena je obrada i analiza rezultata dugogodišnjeg geodetskog monitoringa u zoni slijeganja Grada Tuzle. Rezultati monitoringa analizirani su kroz vremenski određene 3D modele u cilju prikaza manifestacija na površini terena, a koja su nastala usljed promjena naponskog stanja u masivu nakon obustave eskploatacije soli. Izvršena analiza i sama daje mogućnost za donošenje zaključaka o ponašanju masiva te pruža osnovu za daljnje usporedbe s rezultatima drugih metoda monitoringa.     

Ključne riječi: ležište soli, 3D modeliranje, monitoring, geodetska mjerenja

cijeli rad


NUMERIČKA ANALIZA NAPREZANJA I DEFORMACIJA PODZEMNOG ISKOPA
  

prof. dr. sc. Maja Prskalo, dipl. ing. građ.
Blanka Tomić, mag. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru 

Sažetak: U radu je na primjeru tunela prikazana zaštita podzemnog iskopa, a u programskom paketu ˝Geo 5 FEM˝ odrađena je analiza naprezanja i deformacija podzemnog iskopa s i bez usvojene zaštite. Usvojena zaštita je u vidu injektiranih štapnih sidara. Odgovarajući podgradni sustav određen je RMR geomehaničkom klasifikacijom. Analiza stabilnosti kosine na ulaznom portalu odrađena je u programu GeoStudio 2004/2007, Slope.      

Ključne riječi: RMR, Geo 5 FEM, ulazni portal, GeoStudio   

cijeli rad


HIDRAULIČKA NUMERIČKA ANALIZA STRUJANJA VODE KROZ NASIP I OKOLNO TLO
    

prof. dr. sc. Zoran Milašinović, dipl. ing. građ.
mr. sc. Mirna Raič, dipl. ing. građ.
Kristijan Boras, mag. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru         

Sažetak: U radu se pokušalo dati više informacija o nasipnim građevinama s hidrotehničko-hidrauličkog aspekta, faktorima o kojima je važno voditi računa prilikom projektiranja i izgradnje ovakvih objekata, kao i varijantnim rješenjima jedne ovakve konstrukcije. Na praktičnom primjeru DKB Svitava, pokazana je hidrotehničko-hidraulička analiza pouzdanosti nasipa izgrađenih od lokalno dostupnih materijala (glina), kao i trenutno stanje nasipa, koji su na pojedinim mjestima značajno erodirali s obzirom da je izgradnja pregradnog nasipa i rekonstrukcija (nadvišenje) nasipa uz rijeku Krupu i nasipa uz obodni kanal izvršena davne 1978. godine. U hidrogeološkom pogledu, Svitavska potolina je svojevrstan dren kome gravitiraju podzemne vode iz njenog krškog zaleđa. Formirani kompenzacijski bazen nije potpuno vodonepropustan. Proračun količine gubitaka iz Svitavskog jezera urađen je numeričkim modeliranjem kroz nasipe koji ga formiraju, uz najnepovoljnije odnose voda u jezeru i okolnom vodnom području.      

Ključne riječi: nasip, koeficijent filtracije, trodimenzionalni model, CHE Čapljina, FEFLOW 6.2  

cijeli rad


STATIČKI PRORAČUN INDUSTRIJSKE DVORANE

doc. dr. sc. Vlaho Akmadžić, dipl. ing. građ.
Pero Radišić, mag. građ.
Građevinski fakultet Sveučilište u Mostaru        

Sažetak: Dispozicijsko rješenje jednobrodne industrijske dvorane, sistemske dužine 48.0m i širine 22.5m, opslužuje jedna mosna dizalica nosivosti 320kN, raspona 20.5m, s gornjom ivicom šine (GIŠ) na koti +10.326m. Širina i visina dvorane uvjetovane su i gabaritnim dimenzijama dizalice. Imajući ovo u vidu, kao i dimenzije presjeka stupova i greda, statičkog sustava dvozglobnog okvira, usvojena je sistemska širina dvorane od 22.5m i sistemska visina stupova od 13.5m. Krovni pokrivač je dvoslojni profilirani aluminijski sandwich panel (technopanel-poliuretan) s odgovarajućom termo i hidroizolacijom. Krov je na dvije vode s nagibom od 5.80.     

Ključne riječi: jednobrodna industrijska dvorana, dvozglobni okvir, statički proračun        

cijeli rad


PRORAČUN ARMIRANOBETONSKOG ZIDA PREMA EC-8
 

doc. dr. sc. Mladen Kožul, dipl. ing. građ.
Kristina Hajduk, mag. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru       

Sažetak: AB zidovi vrlo često se koriste za osiguranje bočne krutosti i čvrstoće višekatnih zgrada u zonama srednje i visoke seizmičnosti. Takvi zidovi doživljavaju plastične deformacije pri računskom potresnom opterećenju, te se najčešće dimenzioniraju prema kapacitetu nosivosti. Ključni element proračuna prema kapacitetu nosivosti je procjena računskih posmičnih sila. Ta procjena mora uzeti u obzir sve uzroke koji mogu dovesti do povećanja posmičnih sila (a time i momenata savijanja) u odnosu na one dobivene metodom ekvivalentnog statičkog opterećenja. Metoda ekvivalentnog statičkog opterećenja je standardna metoda većine nacionalnih propisa za regularne i simetrične konstrukcije niže katnosti (do 10 etaža).     

Ključne riječi: armirani beton, kapacitet nosivosti, potresna otpornost      

cijeli rad

 
impressum

arhiva
       

webmaster