naslovnica

 
ISSN 2232-9080

broj 6, prosinac 2013. 

 


 


Riječ urednice

Pred nama je i VI. broj e-Zbornika elektroničkog zbornika radova Građevinskog fakulteta. Iz sadržaja Zbornika vidi se kako je njegova osnovna tema arhitektonsko-građevni kamen: povijest, ležišta, mogućnosti razvoja industrije kamena, primjena suvremenih tehnologija, rezultati istraživanja, zakonska regulativa...
Ovaj broj posvećujemo simpoziju "Hercegovina- zemlja kamena" koji je održan u rujnu ove godine na našemu fakultetu i na ovaj način stavljamo kamen na mjesto koje mu pripada kao blagu ove regije. Radovi sa Simpozija u cijelosti su objavljeni u tvrdom uvezu Zbornika radova  "Hercegovina- zemlja kamena" u nakladi Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru.        

Urednica 


LEŽIŠTA ARHITEKTONSKO-GRAĐEVNOG KAMENA U REPUBLICI HRVATSKOJ

prof. dr. sc. Trpimir Kujundžić, dipl. ing. rud.
Rudarsko-geološko-naftni fakultet Sveučilišta u Zagrebu       

Sažetak: U radu će se prikazati najznačajnija ležišta arhitektonsko-građevnog kamena u Republici Hrvatskoj te ukratko istaknuti posebnosti koje uvjetuju način otvaranja i razrade odnosno način eksploatacije. Na kraju će se prikazati neki primjeri podzemne eksploatacije arhitektonsko-građevnog kamena u Republici Hrvatskoj i svijetu.    

Ključne riječi: rudarstvo, arhitektonsko-građevni kamen, ležište, podzemna eksploatacija          

cijeli rad


PRIMJENA SUVREMENIH TEHNOLOGIJA U CILJU POBOLJŠANJA ISKORIŠTENJA LEŽIŠTA ARHITEKTONSKO-GRAĐEVNOG KAMENA   

dr. sc. Dragan Vidić, dipl. ing. rud.
Ministarstvo gospodarstva Vlade Republike Hrvatske
Doc. dr. sc. Ivo Galić, dipl. ing. rud.
Rudarsko-geološko-naftni fakultet Sveučilišta u Zagrebu        

Sažetak: S obzirom na činjenicu da je arhitektonsko-građevni kamen visoko vrijedna mineralna sirovina i činjenicu da je po jedinici proizvoda potrebno otkopati višestruko veću količinu pratećih naslaga, rudarskim inženjerima, ekspertima i investitorima koji se bave eksploatacijom i preradom arhitektonsko-građevnog kamena, poboljšanje iskorištenja ležišta arhitektonsko-građevnog kamena se nameće kao imperativ. U suvremenoj eksploataciji arhitektonsko-građevnog kamena prilagodba postojećim prirodnim uvjetima koji vladaju u ležištu se podrazumijeva. Poboljšanje iskorištenja ležišta je ograničeno prirodnim uvjetima koji vladaju u tom ležištu. Jedina mogućnost daljnjeg povećanja iskorištenja ležišta arhitektonsko-građevnog kamena je vanjskim djelovanjem (intervencijom) na intaktni stijenski masiv.     

Ključne riječi: arhitektonsko-građevni kamen, koeficijent iskorištenja, rentabilnost, poboljšanje, probe           

cijeli rad


ANALIZA REZULTATA ISPITIVANJA ARHITEKTONSKO-GRAĐEVNOG KAMENA S PODRUČJA HERCEGOVINE I JUGOZAPADNE BOSNE
  

mr. sc. Krešimir Šaravanja, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru, IGH-Mostar d.o.o. Mostar
Tomislav Marić, dipl. ing. građ. "IGH-Mostar" d.o.o. Mostar
Danijela Šaravanja, mag. građ.        

Sažetak: U uvodnom dijelu rada dan je prikaz raspoloživog arhitektonskog-građevnog kamena na području Hercegovine i jugozapadne Bosne. U središnjem su dijelu rada prikazani rezultati ispitivanja arhitektonskog-građevnog kamena izvršeni za više od 16 godina rada IGH-Mostar d.o.o. Mostar.     

Ključne riječi: tehničko-građevni kamen, ispitivanja kamena, Hercegovina        

cijeli rad


ANALIZA REZULTATA ISPITIVANJA TEHNIČKO-GRAĐEVNOG KAMENA S PODRUČJA HERCEGOVINE I JUGOZAPADNE BOSNE
  

mr. sc. Krešimir Šaravanja, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru, IGH-Mostar d.o.o. Mostar
Tomislav Marić, dipl. ing. građ. "IGH-Mostar" d.o.o. Mostar
Danijela Šaravanja, mag. građ.        

Sažetak: U uvodnom dijelu rada dan je prikaz raspoloživog tehničko-građevnog kamena na području Hercegovine i jugozapadne Bosne. U središnjem je dijelu rada dana analiza rezultata ispitivanja tehničko-građevnog kamena izvršena za više od 16 godina rada IGH-Mostar d.o.o. Mostar.      

Ključne riječi: tehničko-građevni kamen, ispitivanja kamena, Hercegovina        

cijeli rad


KLASIFIKACIJA I KATEGORIZACIJA GEOLOŠKIH PARAMETARA NAKON PROVEDENOG ISTRAŽIVANJA I ISPITIVANJA STJENSKE MASE NA HE JABLANICA
    

doc. dr. sc. Đenari Čerimagić, dipl. ing. geol.
Građevinski fakultet Univerziteta u Sarajevu          

Sažetak: Provedena ispitivanja i istraživanja geoloških i hidrogeoloških svojstava Jablaničkog gabra su u ovome trenutku i na ovome stupnju dosegnutih rezultata, nedvojbeno su  pokazala kako  su vrijednosti RMR-a, pa prema tome i GSI, povoljne.  Jablanički gabro pripada povoljnoj, moglo bi se reći, dobroj stjenskoj masi.  Rezultati interpretirani iz najnovijih istraživanja i ispitivanja sedam bušotina, u bokovima brane, "opravdali" su očekivanja u pogledu kvalitete stjenske mase gabra. S obzirom na "plitke" bušotine u pogledu dubine izvođenja bušotina u prošloj godini, bušenih i registriranih razina podzemne vode u istraživanjima iz šezdesetih godina prošlog stoljeća,  izvedeni radovi potvrđuju  ispucalost stjenske mase u prvih 5-10 metara izvedenih bušotina. U radu su naznačeni rezultati ispitivanja vodopropusnosti šezdesetih i korelirani s klasifikacijom Lugeona, te su uspoređivani s determinacijom ispucalosti stjenske mase i vrijednostima bodova RMR-a u bušotinama izvedenim 2012.godine.      

Ključne riječi: gabro, kvaliteta ispucalosti stjenske mase, monoaksijalna tlačna čvrstoća, geološki indeks čvrstoće.        

cijeli rad


PRIKAZ ZAKONSKE REGULATIVE IZ PODRUČJA PRIRODNOG KAMENA U FEDERACIJI BiH

doc. dr. sc. Azra Kurtović, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Univerziteta u Sarajevu  

Sažetak: Pravni status rudnog blaga, odnosno mineralnih sirovina, način i uvjeti upravljanja mineralnim sirovinama, zaštita, izvođenje rudarskih radova, mjere zaštite na radu, obustava izvođenja i trajni prekid rudarskih radova, tehnička dokumentacija i projektiranje, rudarska mjerenja i rudarski planovi, inspekcijski nadzor, zaštita i uređenje prostora, kaznene odredbe i druga pitanja vezana uz upravljanje mineralnim sirovinama uređuje Zakon o rudarstvu (Službene novine Federacije BiH broj 26/10).
Ovim zakonom je definirano kako su mineralne sirovine neobnovljiva i obnovljiva prirodna bogatstva koja je nemoguće neposredno ili posredno privredno iskoristiti. Upravljanje mineralnim sirovinama obuhvaća sve postupke i radnje potrebne za (optimalnu) eksploataciju i korištenje mineralnih sirovina. Pravo na eksploataciju mineralnih sirovina stječe se na temelju odobrenja za eksploataciju i na temelju dozvola u skladu sa Zakonom o rudarstvu.
Na temelju Zakona o rudarstvu donesen je Pravilnik o sadržaju i načinu izrade Strategije upravljanja mineralnim sirovinama (Službene novine Federacije BiH broj 31/2012).     

Ključne riječi: mineralne sirovine, referentni standardi, razgradnja kamena

cijeli rad


SEDRA - KAMEN KOJI TEČE   

doc. dr. sc. Amira Galić, dipl. ing. geol.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru
prof. dr. sc. Maja Prskalo, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru 

Sažetak: Proces stvaranja sedre često je vezan za krška područja, odnosno područja prekrivena naslagama krečnjaka i dolomita. Takvo su područje Dinaridi koji pokrivaju veliki dio Bosne i Hercegovine. Nadaleko poznati vodopadi i slapovi na rijeci Trebižat - Mlade stvoreni geološkim i geotektonskim procesima stvorili su preduvjet za stvaranje vodopada, koji su paralelnim i naknadnim procesima stvaranja sedre oblikovali i recentno oblikuju vodopade.      

Ključne riječi: sedra, koeficijent propusnosti, Koćuša, Kravice.   

cijeli rad


ISPITIVANJE PETROGRAFSKIH I FIZIČKO-MEHANIČKIH SVOJSTAVA KAMENA TENELIJE I MILJEVINE    

Vinko Bilopavlović, dipl. ing. geol.
Elektroprivreda HZ HB
mr. sc. Krešimir Šaravanja, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru, IGH-Mostar d.o.o. Mostar
Svjetlana Pekić, dipl. ing. građ. Elektroprivreda HZ HB        

Sažetak: Tenelija i miljevina se u Mostaru intenzivno eksploatiraju i koriste u graditeljstvu kao arhitektonsko-građevni kamen od 1550-ih godina kroz vrijeme turske i zatim austrougarske vladavine, sve do poslije II. svjetskog rata kada u građevinarstvu počinju prevladavati suvremeni materijali. To su oolitični i sitnozrni vapnenac s lokaliteta Mukoša južno od Mostara. Zahvaljujući revitalizaciji kamenoloma Mukoša 1997. godine, tenelija i miljevina su nakon više desetljeća ponovno dostupne, kako u suvremenoj primjeni, tako i u obnovi ratom porušenih povijesnih zdanja.      

Ključne riječi: Arhitektonski kamen, "tenelija", "miljevina", oolitični vapnenac, Mukoša, Mostar  

cijeli rad


GRADITELJSKA BAŠTINA OD KAMENA NA PODRUČJU OPĆINE POSUŠJE S POSEBNIM OSVRTOM NA STANJE OBJEKATA OD MILJEVINE

Frano Oreč, dipl. ing. rud.
mr. sc. Krešimir Šaravanja, dipl. ing. građ.
IGH-Mostar d.o.o. Mostar, Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru
Igor Grbeša, mag. građ.        

Sažetak: U uvodnom dijelu rada prikazana je graditeljska baština na području općine Posušje. U središnjem dijelu rada prikazana su iskustva u građenju kamenom miljevinom u općini Posušje.     

Ključne riječi: arhitektonski kamen, prirodni kamen, ukrasni kamen, miljevina, Posušje        

cijeli rad


PRAPOVIJESNI SPOMENICI I GROBOVI NA PODRUČJU ZVIRIĆA I ZVIROVIĆA   

mr. sc. Radoslav Dodig       

Sažetak: U članku se opisuju zaštitna arheološka iskapanja na trasi autoceste na koridoru Vc na području Zvirića (Ljubuški) i Zvirovića (Čapljina) tijekom 2011. i 2012., prigodom čega je istraženo devet kamenih gomila s 12 grobova. Spomenici pripadaju prapovijesnim grobnim gomilama, koje se nalaze u širem dinarskom prostoru. Fenomen je poznat pod imenom posuška kultura, koja se razvijala u razdoblju brončanoga doba od 2100. do 1300. prije Krista.     

Ključne riječi: Kamene gomile (tumuli), prapovijest, grobovi, vapnenac, Zvirići, Zvirovići      

cijeli rad

 
impressum

arhiva

       

webmaster