naslovnica

 
ISSN 2232-9080

broj 5, lipanj 2013. 

 


 


Riječ urednice

Pred nama je i V. broj e-Zbornika elektroničkog zbornika radova Građevinskog fakulteta. Kao i do sada, objavljeni radovi su iz različitih područja građevinarstva: hidrotehnike, geotehnike, betonskih konstrukcija, materijala i dr. nastalih zajedničkom suradnjom naših nastavnika i studenata, ali i nastavnika s drugih Sveučilišta kao i naših kolega iz prakse. U ovom broju obilježili smo obljetnicu smrti našega pokojnog prof. Rogića, i kroz ovaj rad još jednom se prisjetili velikog znanstvenog doprinosa koji je dao kako našem fakultetu tako i široj akademskoj zajednici.
Svim autorima i koautorima radova zahvaljujem što svojim radom doprinose razvoju našega časopisa i ujedno pozivam  na daljnju suradnju.       

Urednica 


HIDROLOGIJA I HIDROGEOLOGIJA SLIVA NERETVE I TREBIŠNJICE, OSVRT NA IZGRADNJU DIJELA HE SUSTAVA - GORNJI HORIZONTI

prof. dr. sc. Mijo Vranješ, dipl. ing. građ.
Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu
doc. dr. sc. Maja Prskalo, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru
mr. sc. Tatjana Džeba, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru      

Sažetak: Otjecanje sa slivova rijeke Neretve i Trebišnjice događa se u vrlo složenim uvjetima razvijenog krša, gdje je tečenje uglavnom podzemno kroz razgranati pukotinski i kanalski sustav okršene stijene. Vodni režim uvjetuje sve bitne odrednice života na slivu. Prostorni položaj i raspored oborina na slivovima daje im veliki energetski potencijal, što je još u proteklom stoljeću prepoznato i do današnjih dana tehničkim rješenjima većim dijelom iskorišteno. Izgradnjom na slivu, naročito hidroenergetskih sustava, bitno se promijenio vodni režim.   

Ključne riječi: sliv, otjecanje na slivu, krš, hidrogeologija, hidroenergija, vodoprivreda. urbanizacija         

cijeli rad


KRATKI PRIKAZ REVITALIZACIJE LOKALITETA STAROG MOSTA   

prof. dr. sc. Ivo Čolak, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru
(član supervizorskog tima projekta rekonstrukcije Starog mosta)       

Sažetak: Projekt rekonstrukcije Starog mosta u Mostaru jedan je od najvećih i najvrjednijih povijesnih projekata posljednjih nekoliko desetljeća pod pokroviteljstvom UNESCO-a u Europi. Mjesto lokacije današnjeg Mostara prvi se put spominje 1452. godine. Pri arheološkim istražnim radovima pronađeni su ostaci prvog drvenog mosta iz sredine 15. stoljeća, čiji su temelji bili na potpuno istoj lokaciji budućeg kamenog mosta izgrađenog 1566. godine. Primarnu ulogu u projektu rekonstrukcije imao je luk Starog mosta. Geometrija je zadržana s milimetarskom točnošću i nastojala se zadržati potpuna izvornost konstrukcje. Postupak od definiranja projekta do završetka luka Starog mosta bio je toliko delikatan, jedinstven i neusporediv s nekim drugim projektom ili konstrukcijom. Ovdje je predstavljen samo jedan opći prikaz nastanka, sanacija, povijesnih i arheoloških istraživanja i ponovne izgradnje Starog mosta.    

Ključne riječi: Stari most, revitalizacija, luk          

cijeli rad


NUŽNOST REGULACIJE VODNIH OPERATERA U BIH
  

doc. dr. sc. Ivana Domljan, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru       

Sažetak: Vodni operateri u BiH posluju s gubicima, čemu doprinose niske cijene postavljene od općinskih vlasti i visoki troškovi usluge napravljeni od operatera. Gubici operatera su neuobičajeni i za tranzicijske zemlje, uz izuzetak Albanije. To znači da vodni operateri nisu adekvatno regulirani. Kao takvi nisu atraktivni za participaciju privatnog sektora. Neophodno je pokrenuti pitanje mjerenja efikasnosti vodnih operatera i odgovarajuće regulacije.    

Ključne riječi: BiH, vodoopskrba, regulacija        

cijeli rad


TEHNOLOGIJA DOBIVANJA I ISTRAŽIVANJE BETONA VISOKIH MARKI SA AMORFNOM MIKROSILIKOM I SUPERPLASTI-FIKATORIMA (BETON SA MIKROSILIKOM — BMS)
    

prof. dr. sc. Vinko Rogić, dipl. ing. kem. (sa skupinom autora)
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru
U izradi članka sudjelovali su:
prof. dr. BORIS MATKOVIĆ, dipl. ing. kem.
d
oc. KEMAL BUBALO, dipl. ing. građ.
DANIEL DASOVIĆ, arh. građ. tehn.
doc. NERKEZ MACKIĆ, dipl. ing. građ.
prof. mr. MUSTAFA SELIMOVIĆ, dipl. ing. građ.
KREŠIMIR ŠARAVANJA, dipl. ing. građ.
SEAD ZEBIĆ, građ. tehn.         

Sažetak: U prvom dijelu ovog rada prikazan je osvrt na literaturne podatke o korištenju Silica fume (SiO2 prašina) ili mikrosilike u betonima visokih čvrstoća. Istovremenim korištenjem mikro-silike, superplastifikatora i kvalitetnih agregata mogu se dobiti betoni čvrstoće i preko 200 MPa; korištenjem ova dva dodatka može se smanjiti v/c  faktor do 0,15, što značajno smanjuje poroznost betona, a tim povećava vodonepropusnost, otpornost na mraz, agresivne utjecaje itd. Niskim v/c faktorom postižu se visoke rane čvrstoće, što je dokazano i našim istraživanjima, prikazanim u eksperimentalnom dijelu ovog rada (nakon 12 sati βp = 38 MPa, nakon 24 sata 60 MPa), što pruža veliku mogućnost primjene ovih betona za interventne radove u građevinarstvu, brzo skidanje oplate i općenito u proizvodnji elemenata bez zaparivanja. Betoni sa mikrosilikom i superplastifikatorom i kod v/c faktora 0,30 imaju jako tekuću konzistenciju, pa su pogodni za niz radova u građevinarstvu — zalivni betoni i sl. U posljednjem dijelu ovog  rada prikazane su prognozistički detaljnije izvanredne mogućnosti primjene betona sa mikrosilikom (BMS) u različitim područjima u građevinarstvu — od hidrotehničkih objekata do betonske galanterije.     

Ključne riječi: Beton visokih marki, Silica fume, mikrosilika, Beton sa mikrosilikom (BMS)        

cijeli rad


RJEŠAVANJE PROBLEMA SVOJSTVENE ZADAĆE KOD VEZANIH POLJA

Ante Džolan, mag. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru 

Sažetak: U radu je ukratko opisan model za simulaciju vezanog problema međudjelovanja fluid – konstrukcija. Za rješavanje problema svojstvenih zadaća koristi se WYD metoda. Razvijeni model daje mogućnost proračuna međudjelovanja fluid – konstrukcija  za 2D problem. Mogućnosti modela prikazane su na numeričkom primjeru.    

Ključne riječi: vezani problem, numerički model, WYD metoda, međudjelovanje fluid - konstrukcija

cijeli rad


PREGLED METODA SLIJEGANJA PLITKIH TEMELJA
NA ZRNASTIM TLIMA
  

Ivana Lukić, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru

Sažetak: Glavni cilj ovog rada je pregled trenutnog stanja razvoja za predviđanje slijeganja plitkih temelja na zrnastim tlima. Kritički su razmotrene klasične metode predviđanja slijeganja. Sadašnje metode predviđanja slijeganja općenito precjenjuju slijeganja i podcjenjuju dopuštene tlakove, što čini projekte temelja vrlo konzervativnima. Prikazuju se neki posljednji napredci, uključujući dvije determinističke metode i probabilistički pristup, pošto imaju značajan potencijal za poboljšanje trenutnog stanja razvoja.     

Ključne riječi: plitki temelji, zrnata tla, slijeganja   

cijeli rad


POTREBE POLJOPRIVREDNIH KULTURA ZA VODOM I POGODNOST TALA ZA NAVODNJAVANJE NA PODRUČJU HERCEGOVAČKO-NERETVANSKE ŽUPANIJE    

doc. dr. sc. Gordan Prskalo, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru       

Sažetak: Sustavi za navodnjavanje projektiraju se i izvode s ciljem nadoknade nedostatka vode potrebne za optimalan uzgoj poljoprivrednih kultura izazvanog nedostatkom oborina i/ili zaliha vode u tlu. Kod odabira površina za navodnjavanje uvažavaju se prirodni potencijali područja, odnosno tlo i voda, kao i mogućnosti uklapanja u sadašnje stanje, plansku i detaljnu dokumentaciju i lokalne interese područja.  U radu je dat pregled potreba za vodom određenih poljoprivrednih kultura na temelju analize klimatskih parametara područja Hercegovačko-neretvanske županije.  U nastavku je prezentirana metodologija izrade karte pogodnosti tala za navodnjavanje te su dati rezultati analize i karte pogodnosti tala za područje HNŽ-a.     

Ključne riječi: navodnjavanje, evapotranspiracija, pogodnost tala za navodnjavanje, potrebe za vodom, HNŽ 

cijeli rad


ANALITIČKO I EKSPERIMENTALNO ISPITIVANJE
STAROGA MOSTA U MOSTARU

mr. sc. Mladen Kustura, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru       

Sažetak: Članak ukratko opisuje ispitivanja provedena na Starom mostu u Mostaru. Kako bi saznali sve pojedinosti seizmičkog ponašanja mosta provedena su eksperimentalna ispitivanja metodom ambijentalnih vibracija kako bi definirali osnovne dinamičke karakteristike – vlastite frekvencije, tonovi osciliranja, koeficijente prigušenja. Numerička analiza mosta uređena je u programu Tower 3D gdje su razmatrani različiti slučajevi opterećenja.  Usporedbom rezultata dobivenih eksperimentalnim ispitivanjem  i numeričkom analizom može se vidjeti sličnost istih. Dobiveni rezultati predstavljaju dobru podlogu za daljnja istraživanja ovoga spomenika kulturne baštine.    

Ključne riječi: zidani lučni mostovi, ambijentalne vibracije, frekvencije osciliranja, prigušenje, pomaci, naprezanja        

cijeli rad


UPRAVLJANJE VODAMA U FEDERACIJI BiH
STANJE I CILJEVI DO 2022. g.
(Izvod iz Strategije upravljanja vodama FBiH)
  

Izvorni dokument priredili:
Mirko Šarac, dipl. ing. građ.
Agencija za vodno područje Jadranskog mora Mostar
Marinko Antunović
, dipl. ing. tehnol.
Agencija za vodno područje Jadranskog mora Mostar
Ozana Bulić, dipl. ing. građ.
Agencija za vodno područje Jadranskog mora Mostar      

Sažetak: U Federaciji BiH vode su proglašene za opće dobro. Kao takve, one su pod posebnom zaštitom Bosne i Hercegovine, Federacije BiH, kantona i jedinica lokalne uprave (gradova i općina). Riječ je o površinskim kopnenim i podzemnim vodama, koje obuhvaćaju i obalne morske vode i prijelazne vode. Izrada Strategije upravljanja vodama je predviđena Zakonom o vodama Federacije BiH (“Službene novine FBiH”, broj 70/06) i to je osnovni dugoročno planski dokument sektora voda u Federaciji BiH kojim se definira politika upravljanja vodama. Sadržaj Strategije upravljanja vodama je, također, definiran Zakonom o vodama, sa slijedećim neophodnim stavkama: ocjena stanja u području upravljanja vodama, ciljevi i smjerovi zaštite voda, zaštite od štetnog djelovanja voda, prioriteti za postizanje ciljeva upravljanja vodama, ocjena potrebnih sredstava za provedbu programa i rokovi za postizanje ciljeva upravljanja vodama, potrebne djelatnosti za provedbu obveza iz međunarodnih ugovora koji se odnose na upravljanje vodama. Kroz definiranje ciljeva i mjera za dostizanje istih, određuje se budući pravni, institucionalni i ekonomski okvir djelovanja sektora za upravljanje vodama u Federaciji BiH, kao i okvir djelovanja za uporabu voda, zaštitu voda i zaštitu od štetnog djelovanja voda. Sukladno Zakonu o vodama, Strategija upravljanja vodama je dio Strategije zaštite okoliša. Metodologija izrade Strategije upravljanja vodama je podrazumijevala da njeni ciljevi i mjere budu kompatibilni i u skladnom odnosu sa ciljevima Strategije zaštite okoliša.    

Ključne riječi: upravljanje vodama u Federaciji BiH, osnovni dugoročni planski dokument sektora voda kojim se definira politika upravljanja vodama, okvir djelovanja za uporabu voda, zaštitu voda i zaštitu od štetnog djelovanja voda, pravni, institucionalni i ekonomski okvir djelovanja sektora za upravljanje vodama u Federaciji BiH      

cijeli rad


GLAVNI PROJEKT TRGOVAČKOG CENTRA „VOKEL“ U POSUŠJU: SPREGNUTE KONSTRUKCIJE ČELIK – BETON + PREDNAPETE KONSTRUKCIJE + AB KONSTRUKCIJE
 

izv. prof. dr. sc. Mladan Glibić, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru
doc. dr. sc. Radoslav Markić,  dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru
Vedran Mijatović, prvostupnik inženjer građevinarstva       

Sažetak: U radu je ukratko prikazan konstrukcijski sustav te detalji projektiranja i izvođenja spregnutih međukatnih konstrukcija čelik – beton, sustav prednapetih A i T nosača kao i klasičnih AB konstrukcija trgovačkog centra „Vokel“ u Posušju. Građevina je smještena u jugozapadnom dijelu grada. Tlocrtna površina građevine je oko 2100 m2, a ukupna korisna površina oko 4000 m2. Trgovački centar „Vokel“ se visinski sastoji od dvije nadzemne etaže P+1. Nadzemne etaže predviđene su za razne trgovačke sadržaje, sadržaje ugostiteljske namjene i zabavnog karaktera. Temeljno tlo je kategorije A, što znači da se objekt temelji na stijenskom masivu krečnjaku s jako dobrim nosivim svojstvima. Na osnovu edometarskog ispitivanja utvrđeno je da je modul stišljivosti jako velik, oko 600 MPa, a sama nosivost tla je određena na osnovu troosnog uređaja i sama nosivost tla je od 450-500 kN/m2.    

Ključne riječi: diplomski rad, spregnuta međukatna konstrukcija, montažna izgradnja        

cijeli rad

 
impressum

arhiva

       

webmaster