naslovnica

 
ISSN 2232-9080

broj 2, prosinac 2011. 

 


 


Riječ urednice

Objavljen je i drugi broj e-zbornika, elektroničkog zbornika radova Građevinskog fakulteta. I ovaj broj, jednako kao i prvi, uz puno truda i vaše pomoći, nastao je kao rezultat prezentacije znanstvenih sati, znanstvenih i stručnih radova nastavnika i studenata ovog fakulteta. Područja iz kojih su objavljeni radovi su cestogradnja, betonske i nosive konstrukcije, financije u građevinarstvu, geofizika, željeznice i dr.
Zahvaljujem svima koji su svojim radom doprinijeli  objavljivanju drugog broja i ujedno vas pozivam na daljnju suradnju.  

Urednica 


NUMERIČKI MODEL ZA ANALIZU NAKNADNO PREDNAPETIH BETONSKIH KONSTRUKCIJA U RAVNINI   

doc. dr. sc. Mladen Kožul, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru     

Sažetak: U ovom radu analiziran je problem vremenski ovisnih deformacija betona, odnosno puzanja i skupljanja, polazeći od fenomenologije problema i njegovog učinka na konstrukcije od armiranog i prednapetog betona. Prikazan je novi numerički model za analizu deformacija puzanja betona u ravnini, utemeljen na korekciji njegovog modula elastičnosti u glavnim pravcima, za trenutno stanje glavnih naprezanja. Korekcija modula elastičnosti ovisi o trenutnom koeficijentu puzanja i trenutnom modulu elastičnosti dobivenom iz jednoosnog radnog dijagrama betona u tlaku. Ovakav pristup dovodi do lokalne ortotropije betona, što se onda reflektira na njegovu matricu krutosti. Na temelju izračenog računalnog programa izvršena je analiza valjanosti i učinkovitosti razvijenog modela na odgovarajućim primjerima laboratorijski i numerički ispitivanih armiranih i prednapetih betonskih konstrukcija, te na jednom primjeru realne konstrukcije mosta, gdje su eksperimentalno mjereni pomaci tjemena luka tijekom vremena.  

Ključne riječi: puzanje, skupljanje, armirani beton, prednapeti beton, ortotropija, numerički postupak       

cijeli rad


PRIMJENE METODA DALJINSKE DETEKCIJE U IZVANREDNIM UVJETIMA

dr. sc. geofizike Amer Smailbegović, dipl. ing. geol.
Photon d.o.o. Split     

Sažetak: Većina izvanrednih pojava nosi sa sobom potencijal velike materijalne štete, gubitka ljudskih života, nesagledivih posljedica na okoliš kao i nemogućnosti procjene što, gdje i kako ce se razvijati splet ali i rasplet okolnosti vezanih za dani događaj. Najznačajniji faktor koji umnogome moče ublažiti posljedice je pravovremena i mjerodavna informacija s kojom se mogu sagledati i trenutačno stanje ali i procijeniti dalji događaji sa strategijom pristupa danoj situaciji. Metodologija primijenjena u ovom radu proizlazi iz načela daljinske detekcije i mineralne spektroskopije kako bi se odredile površinske pojave i koncentracije različitih ciljeva: tla, vegetacije, rudnih sirovina, kvaliteta vode i sl. Korištenjem pasivnog metoda hiperspektralne daljinske detekcije ili aktivnog metoda putem LIDAR-a, moguće je detektirati važne pojave na tlu i karakterizirati ih. Promjene uzrokovane zagađenjem ili promjenom stanja, imaju utjecaja na sve elemente sustava: onečišćenje vode ili tla moguće je direktno primijetiti spektroskopskim promjenama u samom tlu ili voda uslijed pojave novih materija, ili pak posredno kroz stres i smanjenje kvantiteta ili kvaliteta biljnog pokrova. Primijenjena daljinska detekcija se moče promatrati kao multi-disciplinski sistem "alatki" koje se mogu primijeniti u svrhu definicije, razmatranja i rješavanja problema i izazova sa kojima se susreće u izvanrednim uvjetima. Mogućnost dobivanja točnih i pravovremenih informacija umnogome moče pomoči u razrješavanju situacije na terenu. Kombiniranim metodama daljinske detekcije moguće je stvoriti pseudo-realan prikaz cjelokupne situacije i donijeti strateške i taktičke odluke brzo i sukladno prikazanim izazovima.  

Ključne riječi: daljinska detekcija, spektroskopija, LIDAR, izvanredni uvjeti, hiperspektralno        

cijeli rad


PRUGE ZA VELIKE BRZINE-KOLOSIJECI NA ČVRSTOJ PODLOZI  

dr. sc. Dušan Marušić, dipl. ing. građ.
Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije, Sveučilište u Splitu
Danijela Maslać, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru     

Sažetak: Pruge za velike brzine trebaju pružati visoke sigurnosne standarde. Tip kolosijeka na čvrstoj podlozi, odnosno kolosijeka bez zastora, gdje je zastor zamijenjen novim stabilnijim materijalom (betonom ili asfaltom), pruža veću sigurnost pri velikim brzinama u odnosu na klasične zastorne konstrukcije. U radu su iznesene prednosti i mane ovog tipa kolosijeka, kao i razvoj tipa kolosijeka na čvrstoj podlozi, opis konstrukcije i pregled različitih tipova koji se koriste u svijetu.  

Ključne riječi: pruge za velike brzine, čvrsta podloga, kolosijeci bez zastora, beton ili asfalt        

cijeli rad


3D MODEL SEIZMIČKOG ODGOVORA PODVODNIH KONSTRUKCIJA     

prof. dr. sc. Jure Radnić, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Splitu
doc. dr. sc. Alen Harapin, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Splitu
mr. sc. Goran Šunjić, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru     

Sažetak: U radu je sažeto opisan 3D numerički model seizmičkog odgovora podvodnih konstrukcija, koji simulira interakciju konstrukcije i vode u seizmičkim uvjetima. Modelirani su najvažniji nelinearni efekti sustava voda konstrukcija. Za ilustraciju primjene modela, analizirano je seizmičko ponašanje podvodnog spremnika za naftu tipa "Khazzan".   

Ključne riječi: numerički model, dinamička interakcija fluid-konstrukcija, podvodne konstrukcije        

cijeli rad


JAVNO-PRIVATNO PARTNERSTVO U RAZVOJU INFRASTRUKTURE U BIH   

mr. sc. Ivana Domljan, dipl. ing. građ.
Sveučilište u Mostaru, Građevinski fakultet

Sažetak: U BiH postoji prijeka potreba za unapređenjem infrastrukture zašto je neminovno iznaći odgovarajući način financiranja. Budući da postoje znatna ograničenja financiranja isključivo preko javnog ili preko privatnog sektora, u radu se istražuju mogućnosti pravljenja iskoraka u financiranju infrastrukture u BiH korištenjem modela javno-privatnog partnerstva (JPP). Međutim, postoje ograničenja primjene i ovog modela. Iskustva nekih europskih tranzicijskih zemalja pokazuju da financiranje po modelu JPP ne ispunjava velika očekivanja, čak da je po nekim aspektima i manje uspješno nego tradicionalna metoda, čija je primjena, s druge strane, vrlo ograničena izuzetno suženim fiskalnim prostorom. To nameče potrebu što boljeg poznavanja modela JPP-a. Nažalost, njegovo razumijevanje je na niskoj razini u BiH. Temeljni okvir modela još uvijek nije definiran, a javni sektor nema iskustva u njegovom implementiranju. Stoga se u radu pokušava pokazati na koji način bi model JPP-a mogao biti uspješno primijenjen.  

Ključne riječi: BiH, infrastruktura, javno privatno partnerstvo (JPP)        

cijeli rad


IDEJNO RJEŠENJE ČVORIŠTA IZVAN RAZINE: ČVORIŠTE PODLEDINAC   

doc. dr. sc. Ivan Lovrić, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru
Danijela Maslać, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru
Ivan Bevanda, mr građevine
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru     

Sažetak: U radu je prikazana izrada idejnog rješenja spoja dviju cesta, magistralne i brze ceste, čvorištem izvan razine uz uvjet naplate cestarine na prilazu brzoj cesti. Tijekom izrade idejnog rješenja korištena su četiri mjerodavna kriterija za izbor tipa čvorišta: kriterij za izbor čvorišta ovisno o kategoriji prometnica, kriterij o izboru čvorišta u ovisnosti o planiranoj propusnoj moći, kriterij o utjecaju položaja čvorišta u prostoru te kriterij za izbor čvorišta u ovisnosti o drugim utjecajima. Tehnički dio idejnog rješenja izrađen je pomoću računalnog programa Cadics. Kao idejno rješenje usvojen je projekt izrade spojne ceste s naplatnim kućicama koja spaja brzu i magistralnu cestu, a na čijim krajevima se nalaze dva čvorišta tipa truba. To se rješenje pokazalo sasvim zadovoljavajućim u odnosu na zadane uvjete koje je projekt trebao zadovoljiti.  

Ključne riječi: ceste, čvorište, truba, naplatna postaja   

cijeli rad


SANACIJA KOSINE DRENAŽNIM ROVOVIMA I POTPORNIM ZIDOM     

doc. dr. sc. Maja Prskalo, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru
Marin Boras, mr građevine
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru     

Sažetak: U okviru ovoga zadatka, urađena je sanacija kosine drenažnim rovovima i potpornim zidom. Analiza stabilnosti kosine izvedena je u programu Geostudio 2004, a potporna konstrukcija je izračunata ručnim postupkom prema Eurokod-u 7 i u programu GEO 5.  Potrebno je bilo izvršiti sanaciju kosine, jer je predviđena izgradnja prometnice na tom dijelu. Riječ je o uvjetno stabilnoj kosini, što znači da su u prirodnom stanju sile koje izazivaju klizanje približno jednake otpornim silama. Dodatni problem koji se javlja jest visoka razina podzemne vode. Nakon analize, napravljeno je rješenje danog problema koje se sastoji iz nekoliko faza.  

Ključne riječi: klizište, sanacija, drenaža, Geostudio 2004

cijeli rad


PROJEKT PJEŠAČKOG MOSTA I PRATEĆIH OBJEKATA   

doc. dr. sc. Vlaho Akmadžić, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru
Kristina Prusac, mr građevine
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru     

Sažetak: Rad daje osvrt na proračun konstrukcija (određivanje statičkih utjecaja u konstruktivnim elementima objekta, kao i njihovo dimenzioniranje, odnosno proračun potrebne armature i stabilnosti) za što je korišten programski paket za proračun prostornih konstrukcija, TOWER 3D model. Prateći objekti sadrže uređaje za prečišćavanje otpadnih voda. Analizirana su  dva objekta, upravna zgrada i bazen. Nizvodno od  objekta, na potoku Prozorčica nalazi se  lokacija pješačkog mosta, raspona 44.4 m.  

Ključne riječi: proračun, TOWER 3D model, upravna zgrada, bazen, pješački most        

cijeli rad


IDEJNO RJEŠENJE DEPONIJA "OBODIN" U TREBINJU   

prof. dr. sc. Zoran Milašinović, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru
Marija Krešić, mr građevine
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru     

Sažetak: Zaštita čovjekove okoline i razvitak ekološke svijesti danas je u središtu pažnje civiliziranih društava, tako da se u posljednje vrijeme i u Bosni i Hercegovini tom problemu pridaje veliki značaj. Sprječavanjem zagađivanja vode, tla i zraka sprječava se mogućnost zaraze stanovništva, čime se produžuje vijek življenja, te omogućuje bolja kvaliteta života.  Međutim, stalni tehnički napredak formira produkte koji ugrožavaju normalnu egzistenciju urbanih naselja, tako da s porastom standarda, privrednog i cjelokupnog razvitka društva, dolazi do sve većeg i nažalost trajnog zagađivanja tla, vode i zraka, a jedan od razloga je i nekontrolirano odlaganje svih vrsta otpadnih materija. Već duže vrijeme u općini Trebinje egzistira potreba za izgradnjom sanitarnog deponija za odlaganje otpada i sanacijom postojećeg stanja na nekontroliranom odlaganju otpada  "Obodina". Od 1965. pa sve do danas otpad se nekontrolirano odlaže na lokaciju Obodina. Korištenje ovog lokaliteta počelo je bez ikakvih prethodnih građevinskih radova, pa je sama lokacija od davne 1965. pa do danas okarakterizirana kao "divlje" odlagalište otpada, te predstavlja potencijalnu opasnost za okoliš. Ovim radom daje se idejno rješenje suvremenog načina zbrinjavanja otpada za saniranje spomenutog deponija.  

Ključne riječi: deponij, otpad, zaštita okoliša, baliranje otpada      

cijeli rad


IDEJNO RJEŠENJE ISTOČNE TRIBINE HŠK-A ZRINJSKI   

doc. dr. sc. Vlaho Akmadžić, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru
Andrej Vrančić, dipl. ing. građ.
Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru     

Sažetak: U radu je prikazano moguće idejno rješenje  istočne tribine stadiona HŠK-a Zrinjski Mostar, i to prema priloženim arhitektonskim nacrtima. Naglasak je stavljen na natkrivenu tribinu za navijače. Same tribine su armirano-betonska konstrukcija, dok je  natkriveni dio objekta montažna metalna konstrukcija. Konstrukcija je provjerena po pitanju mehaničke otpornosti i stabilnosti, a navedeni su i dokazi po graničnom stanju uporabljivosti. U konačnici je izračen i troškovnik za prikazanu varijantu rješenja.  

Ključne riječi: tribine, konstrukcija, dimenzioniranje, stabilnost, troškovnik        

cijeli rad

 
impressum

arhiva

       

webmaster